Filmleri Tekrar Tekrar Seyrettiren En Güzel Film Sahneleri

Filmleri Tekrar Tekrar Seyrettiren En Güzel Film Sahneleri

Erdem Güç

Kurucu // Aytink
Siyaset Bilimi - Kamu Yönetimi

//Tarih//Teknoloji//Sosyoloji //Müzik
Erdem Güç

Paylaş

Bazı filmlerde öyle sahneler vardır ki, o filmi tekrar tekrar seyrettirebilecek güçtedir. İşte bize göre En Güzel Film Sahneleri:

En Güzel Film Sahneleri olarak seçtiğimiz bu sahneler “spoiler” içermektedir.

Can Dostum – Kütüphane Kartı Sahnesi

150 Bin Dolarlık eğitimi aslında halk kütüphanesine 1.5 Dolara üye olarak da alabilirdin

Aslında bu filimin pek çok sahnesi efsanedir. Ancak her filmden birer sahne olması için meşhur kütüphane sahnesini seçtik. Fakir ama dahi gencimizin, üniversiteli zengin çocukların takıldığı mekana gitmesiyle başlayan diyalog, bu efsane replik ile sona eriyor.

 

Kör Nokta – İlk defa kendi  yatağı olan Micheal ..

– Daha önce hiç olmamıştı.

 

        – Kendi odan mı?                                                                                                                                                                                                          –  Hayır. Kendi yatağım  

Gerçek bir hikayeden uyarlanan filmde, pek çok duygu dolu sahne yer almakta. Ancak bu diyalogların yer aldığı sahne filmin imzası diye biliriz.

 

Cinderella Man – Efsane Boksörün Para Yardımı İstediği Sahne

Beni tanırsınız. Gidecek başka yerim olsaydı buraya asla gelmezdim

Bir dönemin efsane boksörünün elini kırdıktan sonra iş bulamaması ve çocuklarına bakamaması nedeniyle, eskiden yıldız olarak girdiği kapıdan dilenci gibi girdiği bu sahneyi kim unutabilir ki?

 

The Hurricane – Mahkemeden Tek Bir İsteğim Var

Gerçeğe sırtınızı dönmeyin. Vicdanınızın sesini dinleyin.

Haksız yere 22 yıl hapis yatan ve tek suçu teninin rengi olan bir adamın son mahkemesi görülürken tek bir isteği vardı.

 

Intouchables – Final Sahnesi

Ben yemeğe kalmayacağım. Çünkü senin biriyle randevun var dostum 

Sıcak bir dostluk hikayesini konu alan filmde, Felçli olduğu için hoşlandığı kadınla bir türlü buluşmaya cesaret edemeyen Phlippe’i habersizce buluşmaya götürdüğü sahne de bu listede olmayı hak ediyor.

 

October Sky – Hakla onu Homer

O yangını biz çıkartmadık. İşte kanıtı;

 

        Takip edebildiniz mi Müdür Bey ? 

Roket Çocuklar kitabından uyarlanan filmde, roket yapmaya çalışan bir grup gencin zorlu hikayesi anlatılıyor. Filmde çıkarmadıkları bir orman yangını ile suçlanan Homer’ın arası iyi olmadığı trigonometriyi öğrenerek kendini akladığı bu sahnede hepimizin içinden dediği gibi “Hakla onu Homer..”

Whiplash – Caravan Harika Solo Davul Performansı

Başardın!

“Acıdan geçmeyen şarkılar biraz eksiktir” mottosuyla işlenmiş filmde, hayatı davul çalmak olan Andrew ve ona hayatı zindan eden Fletcher’ın son düellosu olan Caravan sahnesi..

Yedi Samuray – Son Sahne

Yine yenilgiye uğradık. Kazanan bu çiftçiler oldu. Biz değil.

Akira Kurosava’nın efsane filmi yedi samurayın son sahnesi oldukça çarpıcıdır. Haydutlardan kurtardıkları köylülerin kazanılan zaferin ardından kutlama yaptıklarını gören samurayın, ölen samurayların mezarına bakarak söylediği efsane söz.

 

Akıl oyunları – Kadınlardan Yola Çıkarak Oyun Teorisini Anlatmak

Eğer hepimiz sarışına gidersek birbirimizin önünü keseriz. Sonra arkadaşlarına gideriz ve bize yüz vermezler. Çünkü hiçbiri ikinci tercih olmak istemez. Peki ya kimse sarışına asılmaz ise ? Hepimiz kazanmış oluruz.

Adam Smith’in köklü teorisini sorgulatan Oyun Teorisinin babası j.Nash’in nasıl ortaya çıktığını izlediğimiz bu sahne de yine unutulmazlar arasında.

Zeka Pırıltısı – Charles Dickens’a Atıf Sahnesi

Charles Dickens’ın İki Şehir kitabında hiç bir yeni söz yoktu. Hepsi sözlükte bulabileceğiniz kelimeler. Yani onun yaptığı sözcükleri yeniden sıralamaktı, değil mi? Ama o var olan sözcükleri kullanarak yeni bir şey üretti. 

Ford firmasına icadını çaldığı için dava açan mucidin, “yeni bir şey üretmediniz sadece devreleri sıraladınız” suçlamasına verdiği akıl dolu cevabını kim unutabilir ki?

En güzel film sahneleri denildiğinde yüzlerce sahne daha bu listeye girebilir tabi ki. Ayrıca bu sahnelerin etkileyiciliği ve önemi kişiden kişiye göre de değişiklik gösterebilir.

İlerleyen yazılarımızda bu serinin devamı gelecek.

Bu Yazıyı Paylaş