En Çok İthalat Yapılan Ülkeye Göre Dünya Haritası

En Çok İthalat Yapılan Ülkeye Göre Dünya Haritası

Paylaş

En Çok İthalat Yapılan Ülkeye Göre Dünya Haritası ile küreselleşen dünyaya ekonomik açıdan bakıyoruz.

En Çok İthalat Yapılan Ülkeye Göre Dünya Haritası dünya ekonomisine yön veren ve ürettiği malı dünyanın dört bir yanına satan ülkeleri bizlere geniş bir açıyla sunuyor. Çin, ABD, Rusya ve Almanya gibi ülkelerin dünya genelindeki gücü oldukça belirgin olarak gözüken haritada, bazı ilginç detaylar da yer alıyor.

Dünya genelinde Çin’in hakimiyetini açıkça görüyoruz. Hali hazırda ucuz işçi gücü ve üretim kapasitesi ile oldukça beklenen bir durum olarak ifade edebiliriz. Çin’in en çok ithalat yaptığı ülke ise yakın tarihinde pek çok kez savaştığı Japonyayı görüyoruz. Özellikle teknoloji firmalarıyla ön plana çıkan Japonların, Çin açısından önemli bir tedarikçi olduğu görüyoruz.

Kuzey Amerika ve Güney Amerika Kıt’alarında hakim güç ise ABD. Birkaç istisna dışında bölgenin büyük bir kısmına hakim olan ABD’nin kıta dışında lider ithalatçı olmaktan uzak olduğunu görüyoruz. ABD’nin en çok ithalat yaptığı ülke ise Çin.

Avrupa’ya baktığımızda, Almanya ve Rusya’nın ön plana çıktığını görüyoruz. Batı Avrupa’da Almanya’nın etkin olduğu görülürken, eski doğu bloku olan ülkelerde Rusların hakimiyeti göz çarpıyor.

Afrika parçalı bir yapıl olduğu görülürken Güney Afrika’nın komşu ülkeleri için ciddi bir ithalatçı konumunda olduğunu görüyoruz. Avustralya ve Pasifik bölgesinde de yine Çin hakimiyeti haritadaki diğer detaylar olarak karşımız çıkıyor.

Türkiye’nin Durumu

Türkiye ise doğunda yer alan Irak, Gürcistan, Azerbaycan ve Türkmenistan’ın en çok ithalat yaptığı ülke konumunda yer alıyor. Sınırı ve kültürel bağı açısından yakınlığı bulunan bu ülkelerle hali hazırda pek çok işbirliği ve ticaret anlaşması bulunmakta. Türkiye’nin en çok ürün ithal ettiği ülke ise Rusya olarak göze çarpıyor.

En Çok İthalat Yapılan Ülkeye Göre Dünya Haritası

 

Bu Yazıyı Paylaş