Eğitimcilerin İşini Kolaylaştıracak Web Araçları

Eğitimcilerin İşini Kolaylaştıracak Web Araçları

Öğrencilerle, farklı kanallar yoluyla iletişim kurmaya çalışmak ve dijital bir ortamda eğitim ve öğretim faaliyetlerini yürütmek, eğitimciler için, büyük zorluklara yol açtı. Bu süreç, eğitimcileri olduğu gibi ekran başından derslerine katılan öğrencileri de fazlasıyla zorladı. Ancak “Z kuşağı’”nın teknolojiye yatkınlığı ve yeniye kolay adapte olması, bu süreci bir nebze de olsa kolaylaştırdı.

Eğitimciler İçin Web Araçları ve Uzaktan Eğitim Yardımcı Programları Önerileri

Eğitimciler için, uzaktan eğitim süreci, yeni keşifler ve öğrenmelerle başladı. İkinci nesil internet teknolojileri (web 2.0) ise, bu sürece destek oldu. Web 2.0 araçları, iş birliği yapmayı ve bilgiye ulaşmayı kolaylaştırdı. Ancak teknolojinin hızlı gelişmesi ve birçok alternatif yaratması da, fikir karmaşalarına yol açtı. Özellikle küçük yaş grubuyla çalışan sınıf öğretmenleri için, yeni bir web 2.0 aracını öğrenmek, derslere entegre etmek ve öğrencilerin, ebeveyn desteği olmadan, bu aracı kullanması süreçlerini içeren, bir dizi yeni zorluk ortaya çıkardı. Bu nedenle hem kolay hem de öğrencinin, bağımsız kullanılabileceği, Web 2.0 araçları arayışına girildi.

 

Yazarın Bir Önceki Yazısı

Uzaktan Eğitim Sürecinde İlk Okuma ve Yazma Öğretimi

 

Online süreçte deneyimlediğim ve küçük yaş grubu öğrencileri ile rahatlıkla uygulanabilecek web 2.0 araçlarını sizlerle paylaşacağım.  Ancak bunun öncesinde unutulmamalıdır ki, öğrencilere bu süreçte de, bir rutin oluşturma çabasına girmek, önemlidir. Birçok web 2.0 aracını kullanmak değil, öğrencilerin en rahat ve işlevsel kullanabildiğini uygulamak, ana hedef olmalıdır. Öğrenciler, tam anlamıyla yetkin olup, o, Web 2.0 aracını kullanmaya başladığında, amacınıza ulaşmış olduğunuz varsayımında bulunabiliriz.  Dersin farklı aşamalarında kullanabileceğiniz bu araçlar, bilgiye erişim, geri bildirim ve ölçme, değerlendirme süreçlerinizi de kolaylaştırmanıza destek olacaktır.

 

Eğitimciler İçin Web Araçları ve Uzaktan Eğitim Yardımcı Programları Önerileri

Wordwall

Beş adet içerik oluşturmanıza ücretsiz bir şekilde izin veren uygulama, her etkinlik için de farklı tasarımlar yapmanızı sağlıyor. Öğrencilerin yalnız başına kolaylıkla erişebileceği bu uygulamayı, ev çalışmalarında da rahatlıkla kullanabilir, ders içinde konu anlatımı etkinliği olarak da paylaşabilirsiniz.

 

Padlet

Eğer sınıfınızda dijital bir pano oluşturmak isterseniz, bu programı rahatlıkla kullanabilir; belirlediğiniz konuya dair, resim, video ve yazı içerikleri paylaşılmasına fırsat sunabilirsiniz. Uygulamaya erişim oldukça kolay ve ücretsiz. Serbest bir duvar oluşturup, ders sonu değerlendirmesi ya da duygu ve düşüncelerin paylaşımı için kullanabilirsiniz. Ayrıca birbirlerinin yazdıklarını okumalarına da fırsat tanıyabilirsiniz.

 

Flipgrid

Diğer uygulamaların aksine, videoların rahatlıkla paylaşımını sağlayabileceğiniz bir platform. Belirleyeceğiniz konuya dair, öğrencileriniz, yine sizin belirlediğiniz süre sınırlarında, oluşturdukları videoları kolaylıkla yükleyebilir ve arkadaşlarının paylaştığı videoları izleyebilirler. Arka planda kalan ve kendini ifade etmekte zorlanan öğrenciler için bir iletişim kanalı yaratmanıza fırsat sağlayan uygulama, ücretsiz ve kolay uygulanabilir.

 

Classroomscreen

Sınıftaki etkinlikleri desteklemek adına, 12 farklı bileşen sunan uygulama, sunduğu görsellerle dersinizi renklendirebilir. İçerisinde ses kaydı, saat, kronometre ve takvim gibi bileşenleri barındıran uygulama, süreci yönetmede aktif bir rol oynayabilir. Ücretsiz ve online uygulama imkanı tanıyan Classroomscreen ‘e rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

 

Bitmoji Sınıfları

Özellikle küçük yaş grubu öğrencilerinin ilgisini çekmek ve derse odaklanmalarını sağlamak amacıyla kullanılabilecek uygulamaya, Google Slaytlardan ulaşabilir, kendi Bitmoji Snıflarınızı oluşturabilirsiniz. Böylelikle öğrenciler, hazırladığınız içeriklere hızlı ve eğlenceli bir şekilde ulaşabilir, kolaylıkla çalışmaları tamamlayabilirler. Bunun için ihtiyacınız olan bir Bitmoji karakteri ve etkinlikleri düzenleyeceğiniz bir sınıf oluşturmak. Ücretsiz ve kolay ulaşım sağlayan uygulamanın derslere kattığı rengi, sizler de seveceksiniz.

Bu Yazıyı Paylaş
Saadet Gülüş Yüksel

Saadet Gülüş Yüksel

Aytink.com Yazarı // Eğitimci