Denizanası Geleceğin Fast Food’u Olabilir!

Denizanası Geleceğin Fast Food’u Olabilir!
Sosyal Medya

Özkan Tarkan

Yazar // Aytink
Radyo Programcısı, Sigortacı
Bilgi Paylaştıkça Çoğalır...
Özkan Tarkan
Sosyal Medya

Paylaş

Bu enteresan canlı Okyanuslarda, tüm denizlerde ve ülkemizdeki Karadeniz, Ege, Akdeniz ve Marmara denizinde çeşitli tip ve büyüklüklerde bulunmaktadır. Vücut yapıları şeffaf vede peltemsi olup, şemsiye görüntüsü vermektedirler. Vücudunun yanlarından saçaklar halinde vede tel uzantısı biçiminde dokunaçlar ve alt bölümlerinde ise yakıcı kollar bulunmaktadır.  Gelelim asıl soruya; denizanası yenir mi, yenirse nasıl yenir?

Denizden babam çıksa yerim…

Siz de böyle düşünenlerden misiniz?

Peki ya denizanası yer misiniz?

Evet evet denizanası.

Hani şu yazın deniz keyfinizi mahveden kaygan..tatsız şey…

İster inanın ister inanmayın denizanası geleceğin patates cipsi olabilir.

Gelişen teknoloji, aşırı avlanlanma ve küresel ısınma ile birlikte denizdeki balık çeşitliliği azalırken, kirlenmeye bağlı olarak denizanalarının popülasyonu hızla artıyor.

Bu sebebten dolayı gelecekteki gıda ihtiyacını karşılayabilmek ve denizanalarına da bir çözüm bulabilmek için düşünen Danimarkalı bilim adamları, denizanasını hızlı ve ucuz bir şekilde, çıtır çıtır lezzetli bir cipse dönüştürmeyi başardı.

Asya Mutfağından Batıya

Araştırmayı yürüten Dr Mathias Clausen’in belirttiğine göre Asya mutfağında uzun yıllardır kullanılan denizanası yenilebilir hale gelmesi için tuz ve potasyum ile marine ediliyor ve haftalarca beklemesi gerekiyordu. Ancak şimdi keşfedilen yeni yöntemle, ethanol kullanarak denizanalarını sadece bir kaç günde lezzetli çıtır çıtır cipslere dönüştürebiliyorlar.

Denizanası, B12, magnezyum, fosfor ve Demir yönünden oldukça zengin bir besin kaynağı olduğu için de oldukça faydalı bir atıştırmalık olarak düşünülüyor.

Ne dersiniz? Siz de patates cipsi yerine bu çıtır denizanalarından yer misiniz?

Bu Yazıyı Paylaş