Çocuğum Konuşmuyor ! Ne Yapmalıyım?

Çocuğum Konuşmuyor ! Ne Yapmalıyım?

Çocuğum konuşmuyor ne yapabilirim? Günümüzde teknolojinin yaygın kullanımı ve yanlış model olma, çocuklarda gecikmiş konuşmaya sebep olmaktadır.

Çocuğum konuşmuyor ! Çocuğumun dil gelişimi ve konuşma becerisi için neler yapabilirim?

Ortak dikkat

Öncelikle çocuğunuzla ortak dikkat kurmalısınız. Çocuğunuzun sevdiği, ilgilendiği oyuncaklarla siz de ilgilenip beraber oynayarak ortak dikkat kurabilirsiniz.

Doğru model olma

Çocuğunuzun model aldığı kişi gün içinde en çok gördüğü, iletişim kurduğu kişidir. Bu kişi eğer sizseniz çocuğunuz sizi model alacaktır. Sizin gün içinde en çok vakit geçirdiğiniz alan telefonunuzsa çocuğunuzun da telefonla oynamak istemesi kaçınılmazdır. Çocuğunuza yapma, telefonla oynama demek yerine yapmasını istediğiniz davranışları önce siz uygulayın.

Rutinleri birlikte oluşturun

Bütün günü beraber planlayın. Kahvaltı yapmak, evi temizlemek, yemek yapmak gibi eylemleri beraber yapın ve gün sonunda birlikte yaptıklarınız hakkında sohbet edip günü değerlendirin.

Birlikte oynayın

Oyuncak alıp oynaması için çocuğunuza vermek yerine, “ bu oyuncağı senin için aldım, hadi birlikte oynayalım’’ deyin. Ona değer verdiğinizi hissettirin.

Beraber resimli kitaplara bakın

Resimli kitaplardaki yazıları okumak zorunda değilsiniz. Kendi cümlelerinizle çocuğunuzun ilgisini çekecek bir ses tonuyla resimleri anlatabilirsiniz. Sizin ardınızdan çocuğunuzdan kitabı alıp size anlatmasını isteyin. Ardından kitap hakkında sorular sorup cevap vermesi için teşvik edebilirsiniz.

Farkındalıklarınızı fark edin!

Çocuğum konuşmuyor demek yerine, çocuğunuzun konuşmasına fırsat verin

En önemlisi çocuğunuzun konuşması için ona fırsat tanıyın. Söylemek istediği şeyi kolay olduğu için beden diliyle anlatmak isteyebilir. Siz anlasanız bile anladığınızı belli etmeden ‘’ bunu mu demek istedin?’’ gibi sorular yönelterek onu cevap vermeye teşvik edin. Soru sorduğunuzda hemen cevaplamasını beklemeyin cevaplaması için ona kısa bir süre tanıyın.

Son olarak bu anlar çocuğunuzun en kıymetli ve geri dönüşü olmayan zamanları, olabildiğince beraber vakit geçirin.

Bu Yazıyı Paylaş
Ebru Öztürk

Ebru Öztürk

Aytin.com Yazarı // Okul Öncesi Öğretmeni - Uzman Öğretici