Chernobyl Dizisindeki Ulana Khomyuk Karakteri Aslında Kimi Temsil Ediyor?

Chernobyl Dizisindeki Ulana Khomyuk Karakteri Aslında Kimi Temsil Ediyor?
Erdem Güç

Paylaş

HBO tarafından hayata geçirilen ve tarihin en önemli facialarından birisini konu alan Chernobyl dizisindeki Ulana Khomyuk karakteri aslında gerçek hayatta olmayan bir karakter. Peki ama bu karakteri kimleri temsil ediyor ?

Ulana Khomyuk karakteri dizinin son bölümünde de belirtildiği üzere Çernobil felaketinde görev alan onlarca bilim insanın tek bir kişi üzerinden temsil edilmiş hali. Emily Watson tarafından canlandırılan bu karakteri dizide Valery Legasov’un en önemli destekçilerinden birisi olarak görüyoruz. (Dikkat Spoiler !)

Neden Tek Bir Karakter Temsil Ediyor ?

Aslında diziyi izlerken içimden “yahu nükleer santral patlamış en kritik kararları Legasov tek başına veriyor. Yok mu başka bilim insanı ?” diye düşünmedim de değil. Ancak dizinin akıcılığı içerisinde çok da rahatsız etmedi. Zaten dizideki isimlerin Rusça olması  karakter takibini yeterince zorlaştırırken, karakter sayısını arttırmadan tek bir karakter üzerinde toplanması oldukça mantıklı bir hamle olmuş diyebilirim.

Kadın Karakter Olması ve Belarus’dan Gelmesi Tesadüf mü ?

Ulana Khomyuk karakterinin kadın olmasının tesadüf olmadığını düşünüyorum. Zira Chernobyl dizisinin yaratıcısı Craig Manzin yaptığı bir açıklamada “Sovyetlerin gelişmiş olduğu alanlardan birisi de bilim ve ilaç sektörüydü. Sovyetler Birliği’nde azımsanamayacak kadar çok kadın doktor bulunuyordu.” diyerek bilim insanlarının özellikle kadın bir karakterde temsil edildiğini söylemişti.

Yine Khomyuk karakterinin Belarus’dan gelen bir araştırmacı olmasının da tesadüfi bir durum olmadığını düşünüyorum. Sovyetler Birliğini oluşturan 15 cumhuriyetten gelen onlarca bilim insanını temsil etmesi açısından karakterin geldiği yerin Belarus Nüklüer Enstitüsü olarak seçilmesi de kanaatimce tesadüf değil.

Khomyuk karakterinin temsil ettiği bilim insanları kim?

  • Hatırlarsanız Karakterin dizideki ilk sahnesi ofisinde otururken birden bire radyasyon alarmı ile irkilmesi ve cama yapışan toz zerreciklerini analiz etmesiydi. Yani durumu ilk fark eden bilim insanlarını temsil ederek başlıyor diziye.

  • Politikacıları uyaran ama onlara bir türlü sesini duyuramayan bilim insanlarını. Hükümet yetkilisi onu dinlemeyince sekreterine (yani sivillere) uzaklaşması için telkinde bulunduğu sahne oldukça manidardı mesela. Yine ölüm riskine ve giriş yasağına rağmen Çernobil’e arabasıyla girdiği sahneyi hatırlayalım. Tüm tehlikeye rağmen yardıma koşan onlarca gönüllü bilim insanının bölgeye gelişi de bu karakter üzerinden canlandırıldı.

  • Hastanede yaralanan sorumluları sorgulayan, kütüphanede araştırma yapan, olayın nedenlerini araştıran bilirkişi olarak çalışan bilim insanları ve bu süreçte hükumet tarafından takip edilen, dinlenen ve en ufak hatasında içeri atılan insanları da yine Khomyuk karakteri üzerinden anlatıldığını görüyoruz.

  • Ve belki de en önemlisi Legasov’a bu süreçte yardım eden ve doğruları kamuoyu ile paylaşması yönünde cesaret veren insanları temsil etmesi açısından da oldukça kilit bir karakterdi. ıpkı Shcherbina karakteri gibi hikayenin en önemli parçalarından birisiydi. Çünkü facianın çözümü için tüm hayati risklere ve politik baskılara rağmen çalışan bilim insanları bu karakter özelinde temsil ediliyordu.

 

 

Bu Yazıyı Paylaş