Çay ve Kahve Tüketenler İçin C Vitamininin Önemi!

Çay ve Kahve Tüketenler İçin C Vitamininin Önemi!

Çay ve kahve içerisinde bulunan kafein ve kafeolun sindirime yardımcı olup metabolizmayı hızlandırdığını biliyoruz. Ama kahve ve çay tüketimi ile ortaya çıkabilecek olası problemler hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz? Bu problemlerin önüne nasıl geçebiliriz?

Çay ve Kahve tüketimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Günde 1-2 fincan ile sınırladığımız kahve ve çay içerken neden sınırlama koyuyoruz, kahve ve çay içerken C vitaminine neden önem vermeliyiz bir bakalım mı?

  • Homosisteini yükselterek kalp damar hastalıkları ve yaşlılıkta meydana gelebilecek zihinsel bozuklukların riskini arttırmaktadır

 

  • İçerdiği taneler, tükettiğimiz besinlerdeki demire bağlanarak demirin kana geçişini zorlaştırıyor! Yapılan araştırmalara göre kahve ve çay içmek, demir emilimini %60-90 oranında azaltmaktadır.

 

  • SONUÇ: kansızlık, demir yetersizliği… Ama hemen çözüm önerisi de verelim;

 

  • C VİTAMİNİ bu problemi ortadan kaldırarak demirden yararlanmayı arttırmaktadır. C vitamini veya diğer bir adıyla askorbik asid, insanlar için hayati bir besin türüdür. C vitamininin vücut sağlığına destek veren kolajenin üretiminden tutun alyuvarların işlenmesi sürecine kadar pek çok görevi başarılı bir şekilde yerine getirmektedir. Bu vitaminin eksiliği iskorbüt başta olmak üzere birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. C vitamini eksikliğinin önemli bir erken belirtisi de bitkinliktir.

 

O zaman ne yapıyoruz?

  • Kahveyi ve çayı yemeklerle birlikte tüketmiyoruz, yemekten en az bir iki saat sonra tüketiyoruz!
  • Günde 1-2 fincanı aşmamaya özen gösteriyoruz.
Bu Yazıyı Paylaş
Ecem Bozbel

Ecem Bozbel

Aytink.com Yazarı // Diyetisyen Yeditepe Üniversitesi - Beslenme ve Diyetetik Instagram: nutrileaks