Bebeğinizle İletişiminizi Güçlendirin

Bebeğinizle İletişiminizi Güçlendirin

Bebek sahibi olmak, bütün ailenin hayatını etkileyen heyecan verici ve muhteşem bir duygudur. Bu muhteşem duygu zamanla yerini oldukça yorucu ve stresli günlere bırakabilir.

Bebek ne anlar demeyin! Anne babalar bebekleri ile daha ilk günden iletişim kurmaya başlar. Bebekler de insanlarla iletişim kurmaya isteklidir. Anne babalar bebekleri ile büyüklerle kurdukları iletişimden daha farklı bir iletişim kurar. Yetişkinler için anlamsız görünen bu oldukça basit ve melodik dil bebeklerin konuşulan dili öğrenmesine yardımcı olduğu için çok önemlidir.

 

Bebeğinizle konuşurken yüzüne bakın

Anne babalar bebekle konuşurken sık sık yüzüne bakarlar ve göz teması kurarlar. Ebeveynler genellikle bu iletişimi bebeklerini kollarının arasına alıp yüzüne bakarak daha doğal yolla başlatır. Bu göz teması daha yakın bir iletişim sağlar. Bebekle konuşurken yapılan jest ve mimikler bebeğin dikkatini çektiği için daha uzun süre bakmasını sağlar. Bu sayede bebek konuşmak ve anlamak için karşısındakinin yüzüne bakması gerektiğini keşfeder.

 

Bebeğiniz sizi taklit eder

Bebekler doğumdan kısa bir süre sonra ebeveynlerinin yüz ifadelerini taklit etmeye başlar. Aynı zamanda anne babalar da bebeğin yüz ifadesini taklit eder. Yüz ifadesiyle birlikte anne babanın bebeğin sesini taklit etmesi onu yeni sesler çıkarmaya teşvik eder. Bu sayede bebekler kendi seslerini daha fazla kullanmaya başlar.

 

Bebeğin liderliğini izleme

Anne baba bebeğini tanıma sürecinde sık sık gözlem yaparlar. Bebeklerini izlerken nelerden hoşlandığını nelere tepki verdiğini öğrenerek onun hakkında konuşmaya başlarlar. Bu konuşmalar bebeğin ilgilendiği şeyle bağlantılı olduğu için bebek söylenen sözcüklere anlam yüklemeye başlar. İlerleyen dönemlerde konuşmaya yüklediği anlam artar ve bu konuşmanın içinde bulunduğu yaşamla olan ilgisini anlamaya başlar.

 

Sıra ile konuşun

Anne baba ve bebek arasındaki iletişimin en önemli özelliklerinden biri de sohbet eder gibi sırayla konuşmaktır. Bebek konuşmada dahi anne baba sanki bebek cevap veriyormuşçasına bir süre bekler sonra konuşmaya devam eder. Bebeğe yöneltilen konuşmadan sonra bebeğin hareketle ya da sesle bir tepki vermesi beklenir. Bebeğin bu hareketini sohbete verilen bir cevap olarak kabul edip konuşmaya devam edilir. Bu şekilde sıra ile davranmak bebeğin konuşmanın nasıl yapıldığını anlamasını sağlar. Biri konuşurken diğeri bekler ve daha sonra roller değişir.

 

Bebek dilinde konuşun

Yetişkinler bebekle konuşurken konuşma seslerini değiştirirler. Bu değişiklikler daha ince bir ses, daha farklı bir tonlama, daha melodik bir konuşma ve tekrarlayan sözcüklerden oluşur. Bu değişikliklere bebek dilinde konuşma denir.

Bunlar konuşmayı bebek açısından daha ilgi çekici hale getirir. Anne babalar bu konuşmada günlük yaşam rutininden bahsederler. Bu da bebeğin konuşma diline anlam yüklemesine yardımcı olur.

Bu Yazıyı Paylaş

Ebru Öztürk

Aytin.com Yazarı // Okul Öncesi Öğretmeni - Uzman Öğretici