Başarıya Giden Yolda İnanç ve İstek!

Başarıya Giden Yolda İnanç ve İstek!

Şu hayatta her birimiz bir şeyleri başarmak için uğraşır, didinip dururuz. Ama bunu nasıl yapacağımız konusunda bir fikrimiz var mı ? Başarı insana altın bir tabakla sunulmaz, sunuluyorsa o işte mutlaka bir yanlışlık vardır ve eninde sonunda hak edilmemiş başarı o insandan alınır.

Başarı hak edeni bulur. Peki nasıl ?

Birçok başarılı insan nasıl başarılı olunur sorusuna muhtemelen aynı cevabı verecektir: “Çok çalışarak!” Yerine göre haklıdırlar da… Ancak doğru ve yerinde çalışmalar, zekice hamleler ve isabetli kararlar da bizi gayet başarıya götürebilirler. Yeter ki içimizde bir ışık olsun.

Bir şeyi başarmanın temelde 2 unsuru vardır: istek ve inanç. Başarmayı istediğimiz şey için içimizde ona karşı %50 istek %50 inanç olması yeterlidir. Arnold Palmer “Başarı istenmediği yere gelmez.” Demiştir. Duyduğumuz istek bizi çalışmalarımıza daha çok motive edecek ve yaptığımız işten sıkılmadan ve daha yoğun bir şekilde efor sarf ederek çalışmamızı sağlayacaktır. Bununla birlikte yine duyduğumuz istek bize yaptığımız işe odaklanma ve çalışma azmi getirecektir.

Bunun yanında başaracağımıza olan inancımız da bize her zaman görünmeyen bir elin desteğidir, aynaya baktığınızda her zaman size “asla pes etme!” diyen yine bu inanç olacaktır. Biz kendimizin hayat koçuyuz ve bu yolda en büyük destekçimiz yine kendimiziz. Ne demiş  Mustafa Kemal Atatürk “Zafer, zafer benimdir diyebilenindir. Başarı ise başaracağım diye başlayarak sonunda başardım diyenindir.”

Yorucu süreçler, engelleyici sebepler bu yolun bir parçası olacak tabii ki ancak bu yola çıktığımız andan itibaren aklımızdaki tüm olumsuz düşünceleri sileceğiz. Tüm olumsuz sözlere, insanlara kulağımızı tıkayacağız, çünkü onlar hayatın bir parçası, çünkü onlar kendileri başaramadıkları için senin de başaramayacağını söyler. Böylece daha sağlam adımlarla ilerleyeceğiz.

Bunlarla birlikte başarıya giden yolda zafere ulaşmak mutlaktır, yeter ki adım atın. Yaşamınızın hiçbir alanında; iş ve aile olsun, ilişkiler olsun,  inanç ve isteğinizin hiç kaybolmaması dileğimle…

Bu Yazıyı Paylaş

Saniye Bayram Sabuncuo

Aytink.com Yazarı // Rehber Öğretmeni