B2B,  B2C ve C2C Pazarlama Nedir?

B2B,  B2C ve C2C Pazarlama Nedir?

İlknur Koçyiğit

Yazar // Aytink
Gazi Üniversitesi Uluslararası Ticaret bölümü

Kendi halinde edebiyat sever bir İlknur'um. İhracat ve pazarlama üzerine çalışmalar yapıyorum.
İlknur Koçyiğit

Paylaş

Son yıllarda pazarlamada B2B, B2C ve C2C kavramlarını sıkça duymaktayız. Peki bunlar ne anlama geliyor ve aralarındaki farklar neler?

B2B (Business to Business) bir firmanın başka firmaya yönelik yürüttüğü pazarlama faaliyetlerini ifade ediyor. Örneğin tedarikçiler ve reklam ajansları B2B firmalarına en büyük örneklerdendir. B2C (Business to Costomer) ise firmaların son tüketiciye yönelik yaptığı pazarlama faaliyetleridir.

B2B ticarette firmalara ulaşmak için daha çok sektör dergileri ve bireysel ilişkiler tercih ediliyor. B2C faaliyetlerde  ise televizyon, sosyal medya gibi daha yaygın iletişim araçları kullanılıyor.

B2B müşteriler satın alma kararlarını verirken duyguları ile karar vermezler ve ürünün fonksiyonel  faydasını ön planda tutarlar, bir çok aşamadan geçer ve görüşmeler yaparlar ve bu kararlar genelde tek bir kişinin aldığı kararlar olmayıp satın alma departmanının ekipçe aldığı kararlardır. B2C müşteriler ise bu kararı verirken duyguları ile hareket ederler. Satın alacakları ürünün duygusal faydası onları satın almaya iter ve süreç daha kısadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

C2C (Costomer to Costomer) ise diğerlerine göre daha yeni bir kavram. Tüketiciden başka bir tüketiciye olan pazarlama faaliyetlerini ifade ediyor. Bunun örnekleri ise günümüzde sahiinden.com, hepsiburada.com, Letgo gibi e-ticaret platformlarında görüyoruz.

Ayrıca tüketiciler kendi sosyal medya hesaplarından da bu faaliyetleri yürütüyorlar. Örneğin; arabasını satacağını Facebook ve ya Instagram gibi sosyal medya araçlarından duyurarak pazarlama faaliyetleri gerçekleştirebiliyorlar ve bir aracıya ihtiyaç duymuyorlar.

 

Bu Yazıyı Paylaş