Alfred Nobel Kimdir ?: Nobel Ödülleri Neden Onun Adına Veriliyor?

Alfred Nobel Kimdir ?: Nobel Ödülleri Neden Onun Adına Veriliyor?

Paylaş

Alfred Nobel 1833 yılında ailesinin üçüncü oğlu olarak Stockholm’de dünyaya geldi. Ailesinin kimi kaynaklarda varlıklı olduğu söylenirken, kimilerinde ise iflas etmiş ve yoksulluk içinde oldukları söylenmektedir. Ancak bilinen en önemli gerçek Nobel’in fizik ve kimya alanında yetenekli bir genç olduğuydu.

Alfred Nobel’in çalışmaları büyük oranda patlayıcı maddeler üzerineydi. Çünkü yaşadığı dönemde en önemli sorunların başında değerli madenlerin bulunmasını ve çıkarılmasını engelleyen devasa kayalar ve taşlardı. Nitekim Nobel bu alanda yaptığı çalışmalar sonucunda yaşadığı dönemin en güçlü patlayıcısı olan dinamiti buldu.

Nobel 1865 yılında insanlık için önemli bir buluş olan dinamiti keşfi sırasında meydana gelen bir patlamada kız kardeşini ve bazı arkadaşlarını kaybetmiştir. Hatta ertesi gün gazetede ölen kişinin o olduğunu zannedilip “Ölüm taciri, Öldü” manşeti yer almıştır.

Dinamitin keşfinden sonra oldukça zengin bir adam haline gelen Alfred Nobel, günümüzde dahi varlığını sürdüren büyük şirketlerin kurucusudur. Aynı zamanda lastik ve sentetik maddelere öncülük eden pek çok çalışma yapmıştır. Bu çalışmaların toplam sayısı aldığı 300 küsür patentten anlaşılmaktadır.

Dinamitin icadının o dönemdeki etkisi günümüzdeki nükleer bombalara eş değerdir. Yaptığı çalışmalar bu nedenle her zaman takdir görmemiştir. Bu durumdan oldukça rahatsız olan Alfred Nobel Vasiyetinde öldükten sonra bütün mal varlığının, bilimsel alandaki çalışmalara verilmesini istedi.  

Bu denli büyük bir serveti bilime bağışlaması yakın çevresi ve dönemin İsveç Kral’ı tarafından delilik olarak değerlendirmiş ve karşı çıkılmıştır. Ancak Nobel tüm bu karşı çıkmalara rağmen kararından dönmemiştir. Nobel, San Remo’daki evinde 1896 yılında geçirdiği beyin kanaması sonucu ölmüştür.

Nobel Ödülleri ilk olarak 5 alanda verilmeye başlanmıştır. Fizik, Kimya, Tıp, Edebiyat ve Barış alanında verilen bu ödüllere 1968 yılında Ekonomi Ödülü Eklenmiştir. Ek olarak Sentetik bir element olan Nobelyum onun anısına bu isim ile anılmıştır.

Her yıl 10 aralıkta verilen Nobel Ödülleri’ni, Fizik, Kimya ve Ekonomi alanlarında İsveç Bilimler Akademisi, Tıp alandaki ödülü, Stockholm Karolin Enstitüsü, Edebiyat alanında Stockhholm Akademisi veriyor. Nobel Barış ödülü ise Norveş Strorling kuruluşundaki 5 kişilik bir komisyon tarafından veriliyor. 

Bu Yazıyı Paylaş