ABD’nin Ay’a Atom Bombası Atma Planı

ABD’nin Ay’a Atom Bombası Atma Planı

Paylaş

ABD’nin Soğuk Savaş’ın yaşandığı 1950’li yıllarda, Sovyetler Birliği ile olan rekabette öne geçebilmek için  Ay’a atom bombası atarak gözdağı vermek istediğini biliyor muydunuz?

Ay’a atom bombası atma planının asıl nedeni, 1950’li yıllarda Rusya’nın Sputnik uydusunu uzaya göndermesinin etkilerini azaltmak ve karşı propaganda yaratmaktı.

ABD Silah Geliştirme Dairesi’nin başındaki isim olan Leonard Reiffel’in,  Rusya’nın uzaya gönderdiği Sputnik aracına karşı bir gövde gösterisi yapmanın caydırıcı olacağını düşünüyordu.  ABD, Ay’a atom başlığı taşıyan bir füze göndermeyi tasarladı.Proje kapsamında füzenin 1959 yılında fırlatılması kararlaştırıldı.

Buna göre Amerikalı uzmanlar Ay’ı önce hidrojen bombalı başlık taşıyan bir füzeyle vurmayı düşündü. Ancak hidrojen bombasının atom bombasına göre daha ağır olması nedeniyle atom başlığında karar kılındı.

Ancak Amerikalı askeri yetkililer, projenin başarısız olması halinde füzenin Dünya’ya düşerek büyük zarar verebileceği ve Ay yüzeyinde kalıcı radyoaktif etki yaratabileceği gerekçesiyle bu plandan vazgeçti.

Bugün 85 yaşında olan bilim adamı Leonard Reiffel, 1996 yılında ölen ve o tarihte genç bir astronom olan ünlü bilim adamı Carl Sagan’ın da proje çerçevesinde atom bombasının Ay’a atom bombası atılması sonucu ortaya çıkacak toz ve gaz etkisi üzerinde araştırma yaptığını bildirdi.

 

Kaynak: CNN

Bu Yazıyı Paylaş