İnternet Radyosu Nedir, Nasıl Kurulur?

İnternet Radyosu Nedir, Nasıl Kurulur?
Sosyal Medya

Özkan Tarkan

Yazar // Aytink
Radyo Programcısı, Sigortacı
Bilgi Paylaştıkça Çoğalır...
Özkan Tarkan
Sosyal Medya

Paylaş

Bu yazıda ön bilgilendirme yapacağım, burdaki amaç radyo kurmak isteyenleri bilgilendirmek.

Eminim bazılarınızın hayalidir radyo kurmak bu yüzden elimden geldiğince kolay bir şekilde anlatmaya çalışacağım. Aklınızda soru işareti kalan yerleri yorum olarak atarsanız sizlere yardımcı olmayı çok isterim. Ücretsiz nasıl kurulacağını anlatmayacağım eğer bir şeyler yapmak istiyorsanız biraz cebinizden para çıkması lazım. İsterseniz artık başlayalım.

Sanal Radyo nedir ? Neler Gereklidir ?
Sanal Radyo internet üzerinden programlar aracılığıyla yapılan yayınlara denir. Hatta ekipmanlara bile ihtiyacınız yok diyebilirim. Sanal radyoyu kurmak için radyo hosting ve sitenizi barındırmak içinde ayrı bir host lazım. Ayrıca bilgisayarınıza sam2 veya sam4 gibi radyo yayını yapacağınız programları indirmeniz gerek. 50-55 TL gibi bir bütçe ile küçük bir radyo açabilirsiniz detayları yazının devamında vereceğim.

Radyo Hostunu Nasıl Alacağım ?
İnternette bolca radyo hostingi mevcut, eğer Google’a radyo hostu yazarsanız önünüze bir sürü sonuç gelecektir birine girin ve paketlere göz atın hangisi size uygunsa onu alın. Örneğin 25 TL’ye şöyle bir paket var ve gayet uygun.

300 Kişilik Anlık Dinleyici
Limitsiz (Sınırsız) GB Trafik
64 – 128 KBPS Quality Mp3 – AAC
AUTO DJ – Mp3 Yükleme Alanı 3 GB

Auto DJ nedir ?

Diye soranlarınız vardır aranızda. Eminim radyo açınca bazen uygun zamanlarınız olmayacak ve radyonun kapalı kalmaması için elinizden geleni yapacaksınız ve bilgisayarı 7/24 açık tutacaksınız ama Auto DJ ile bu sıkıntı gideriliyor. Auto DJ’in sunucusuna yüklediğiniz müzikler siz yayından çıkınca otomatik olarak 7/24 çalınıyor sizde keyfinize bakıyorsunuz.

Size uygun paketi seçtiyseniz ve paketin parasını ödediyseniz diğer işlemlere geçebiliriz demektir.

Radyo Kurulum İşlemleri
1- Önce radyonuzun ismini belirleyin ve ona göre alan adı alın.
Radyonuzun ismi oldukça önemlidir kaliteli bir isim seçerseniz size +’sı çok fazla olacaktır. Host firmalarından alan adı alabilirsiniz. ( Google’a host paketleri yazarak host firmalarına ulaşabilirsiniz)
2- Site dosyalarınızın barınacağı bir host paketi seçin.
Alan adınızı aldığınız yerden bunu temin edebilirsiniz genellikle 30 TL fiyatları. Sunucunuzun içine site dosyalarınızı atacaksanız ve site dosyalarınız burada barınacak.
3- Sitenize uygun tema seçin.
Kaliteli bir temanın olması sitenizi bir adım öne götürecektir ve radyonuzun kimliğini yansıtacaktır. İnternette istemediğiniz kadar ücretli/ücretsiz radyo teması var. Kaliteli bir tema seçmeye dikkat edin.
4- Radyo hostunu alın ve ayarlamalara başlayın.
Yukarıda anlattığım gibi radyo hostunu aldıktan sonra yayın hayatınıza başlayabilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaş