2. El Araçlarda Düşürülen Km Sorunu!

2. El Araçlarda Düşürülen Km Sorunu!

Günümüzde sıklıkla karşılaşılan hukuki sorunlardan biri de 2. el araç satışlarında satıcının aracın km’sini düşürerek alıcıyı yanıltmasıdır.

Ekspertiz raporunda dahi anlaşılamayabilen bu sorun ile karşılaşan kişi ne yapması gerektiği konusunda yeterli bilgiye sahip olamayabilir. Bu yazımda 2. el araçlardaki km düşürme sorunu hakkındaki hukuki süreç ile ilgili önemli bilgilere değinmeye çalışacağım.

Km Düşürme İşlemi Görmüş Araç Aldıysanız Suç Duyurusunda Bulunun!

Öncelikle km düşürme işleminin ‘dolandırıcılık” ya da ”nitelikli dolandırıcılık” suçunu oluşturduğu bilgisini paylaşayım. Dolandırıcılık suçunun cezası bir yıldan beş yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası; nitelikli dolandırıcılık suçunun ise üç yıldan on yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezasıdır.

Suç duyurusunda bulunabilmek için; kolluk birimlerine ya da savcılığa başvurabilirsiniz.

Km Düşürme ile Karşılaşırsanız Hukuk Davası Açın!

2. el satın aldığınız aracın bedeli muhtemelen size belirtilen km üzerinden belirleneceği için; daha yüksek bir bedel ödemiş olacaksınız.

Aracın değerinden daha fazla bir bedel ödemeniz sebebiyle haksız ödenen bu fazla bedelin iadesi için dava açma hakkınız bulunmaktadır.

Peki dava kime karşı açılacaktır? İş bu davada davalı sıfatı aracı satın aldığınız kişidir. Her ne kadar bu kişi kilometreyi kendisinin düşürmediğini iddia etse ve bu durum doğru olsa bile; örneğin aracın ondan önceki sahibi düşürmüş olsa bile bu durum sizi ilgilendirmemektedir. Sizin açınızdan muhattabınız satın aldığınız kişidir.

Seçimlik Haklarınız Mevcut

Türk Borçlar Kanunu’ nun 227. Maddesine göre; km’si düşürülmüş aracı satın alan kişinin hakları şunlardır;

-Alıcı ayıbı ihbar etmek suretiyle satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,

-Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,

-Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,

-İmkan varsa satılanın ayıpsız bir benzeri ile değiştirilmesini isteme haklarına sahiptir.

Uygulamada mahkemeler genellikle  ayıp oranında satış bedelinde indirim  kararı yani fazla ödenen miktarın iadesi kararı vermektedirler.

Km Düşürülmüş Araçlarda Dava Nasıl Açılır

Birçok kişi tarafından yapılan bir hata da; hukuki bilgisi olmayan kişilere yazdırılan dilekçelerle açılan gelişigüzel davalardır. Davayı açan şahsın da hukuki bilgisi olmadığı durumlarda ne yazık ki hak kaybı yaşandığını görmekteyiz.

Dava sürecinin ciddi hukuki bilgi gerektirdiği bilincinde olup; haklı iken hak kaybı yaşamamak için bir hukukçudan destek almanızı öneririm.

 

Av.Buse PAMUK

Bu Yazıyı Paylaş

Buse Pamuk Biçer

Aytink.com Yazarı // Avukat