Wonder Woman Spoilersız İnceleme

Özkan Tarkan

Özkan Tarkan

Editör - Aytink
Radyo Programcısı, Bankacı
Kendim için araştırır sizin için paylaşırım
Özkan Tarkan

Öncelikle filme de girmeden önce size Wonder Woman hakkında birkaç kelam etmek istedim.

Wonder Woman özellikle ilgimi çeken bir karakter olmasa da Marvel ve DC üzerinde kadın kahraman olarak sayabileceğimiz ilk insan olması hemen hemen hepimiz için ortak. Ve de daha önce hiç bir araştırma yapmamış birine dair sorsak aşağı yukarı nelerini kullandığını veya fiziksel olarak nasıl olduğunu tarif edebileceğini düşünüyorum. Benim için önemli olan nokta ise bunlar dışında çok daha enteresan bir özelliği; Tanrılarla olan ilişkisi

Aşağı yukarı bildiğiniz tüm karakterleri düşünün Tanrı olan dediğimizde aklınıza kesin Thor gelir fakat o da İskandinav tanrılarından biri olduğu için bilinmeyebilir. Wonder Woman ise kendisi bir tanrı olmasa da Zeus‘un kızı olduğu için. Bizi Yunan Tanrıları ile bağlayan en net karakter olduğu için her zaman merak ettiğim bir noktada olmuştur.

(Bilmeyenler için; Wonder Woman‘ın birden çok origin hikayesi olmasına rağmen en çok bilinen ve filmde de işlenen;annesinin (Hippolyta) onu kilden yapması ve Zeus tarafından can verilmesidir.Yani kendisi Yarı tanrıdır.)

Filmin öncelikle en büyük artılarından biri ile başlamak isterim; Origin. İzlerken sıkılmadığım bir 80 dakika ile sevdiren bir giriş yapılmış karaktere hem de süper kahraman filmlerimizin klişesi olan fakat bir o kadar da önemli olan bu giriş kısmı gayet güzel işlenmiş ilgi çekici bir giriş yapılmış.Ama yine de beni filmde yoran veya ilgimi kaçıran anların hepsinin ilk yarının sonunda son 10 dakikalık kısımda olduğunu da belirtmemde fayda var.Yani evet küçük Diana; gelişen Diana güzel anlatılmış hatta Hippolyta (annesi diyelim bilmeyenler için) bile oldukça güzel gösterilmiş amazonlar harika gözükmüş ama azıcık uzun olmuş.Yani 2 saat 21 dakika yerine keşke 2 saat olsaymışda daha tok konu ve aksiyon görseymişiz de diyorum.

Filmdeki diğer güzel nokta ise Gal Gadot. Önceden ilgimi çekmeyen bir aktris öyle bir oynamış ki;güzelliği,atletikliği,coolluğu gerçekten tam bir Wonder Womandı. Batman V Superman ‘den önce adı ilk çıktığından insanlar tam yakıştıramamıştı onu bu role ama o zaten Batman V Superman‘de kanıtladığı şeyi bu filmde tasdiklemiş.Bundan sonra kötü bir Wonder Woman görürsek onun suçu Gal Gadot değildir;gerekirse yönetmen,gerekirse diğer karakterlerdir ama Gal Gadot tam anlamıyla doğru Cast’tır.

Gelelim filmimizin aşık adamı Steve Trevor‘una… Galiba uzunca bir süre sonra ilk kez çizgisi bu kadar doğru bir yan karakter izledim diyebilirim. Ne çok öne çıkarılıp filmde Diana‘yı kapatmış ne de çok geri giderek filmden çıkmış. Steve’in başından geçenler üzerine geçen bir filmde Diana o kadar güzel öne çıkarılmış ki gerçekten DC‘nin yan karakter konusunda başarılı olduğunu artık kabul edebiliriz. Batman V Superman deki Wonder Woman, Suicide Squad‘da Joker( çok iyi olmasa da filmin en iyi yanıydı…) ve de bu filmde Steve Trevor…Gerçekten tebrik ediyorum ve umarım bu başarıyı bu filmdeki Ana karakter konusunda da sürdürmeye devam edebilirler…

Kötü noktalara geçmeden önce son pozitif nokta olarak aksiyon sahnelerinden bahsetmek istedim.Kötü yanları olsa da genel olarak yakın dövüş konusunda gayet hareketli ve güzel hamleleri olan sahneler izledik ve bu oldukça keyifliydi…

İlk kötü noktamız ise hemen 1 paragraf yukarıda övdüğüm;aksiyon sahneleri.Evet güzeldi ama çok fazla efekt doluydu ve sürekli yavaşlatılma hızlandırma içeriyordu.

Evet harika hareketler yaptırtmak istiyor olabilirsiniz ama bunu bu şekilde her sahnede efekt kullanarak değil de filmde 1-2 kere yaparak yapsaydınız keşke de efektler gözümüze batmasaydı sayın DC‘cim….

Diğer negatif noktamız ise, benim için belki bu filmle alakalı en garip nokta kötü adamdı.Ne iyi ne de kötü diyebileceğim için de en sona bıraktım.Spoiler veremeden çok rahat konuşmak kolay değil fakat filmde hem gerektiğinden fazla kötü adam vardı ama bir o kadar da iyi bir kötü adam vardı. Tüm bunların üstüne kötü adamın kim olduğuna dair tahminlerde doğru çıkabilecek kadar kolay bir karakter olması da kötü bir nokta olarak gözüküyor. Yani güzel Boss savaşı diyebileceğimiz sahneler içeren fakat fazla kötü adam ile dolu bir film olmuş Wonder Woman. Kimine göre çok iyi bir şeydir bu kimine göre kötü ama ben diyebilirim ki keşke tek kötü olsaydı ve daha uzun bir boss savaşı olsaydı…

Birde finale seri bağlandı film, uzun bekleyişler ardından ben kötüyüm diyerek çıkan bir başka tanrı ve yaklaşık 5 dakika süren savaşları. Tüm filmi bu 5 dakikada bitirmek biraz haksızlık olmuş.

Genel olarak toplamak gerekirse;DC‘yi kurtaran bu filme kesinlikle gidin derim ben.Tamam çok harika bir film izlemiş olmayacaksınız ama vaktinize kesinlikle değecek.

Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
Beğen Sevdim Komik Şaşırtıcı Üzücü Kızgın
1