Dünyada En Çok Turist Çeken Ülkeler

Erdem Güç
Sosyal Medya

Erdem Güç

Kurucu - Aytink
Siyaset Bilimi - Kamu Yönetimi

İlgi Alanları:
//Tarih//Teknoloji//Sosyoloji //Müzik
Erdem Güç
Sosyal Medya

Ulaşım teknolojileri ve küreselleşmeyle birlikte dünya üzerinde gidilemeyen yer neredeyse kalmadı. Sıralama BM Dünya Turizm Örgütünün 2015 yılında yaptığı dünyadaki turistlerin en çok ziyaret ettikleri ülkeler sıralamasına göre yapılmış olup daha güncel bir araştırmanın henüz yapılmadığının altını çizmek istiyoruz.

10-RUSYA

Listenin onuncu sırasında, dünya üzerindeki en geniş sınırlara sahip ülkelerinden biri olan Rusya yer almakta. Başkent Moskova başta olmak üzere 31,3 Milyon turiste ev sahipliği yapmıştır.

9- MEKSİKA

Maya tapınağı ve umsallarıyla Meksika, 32,1 Milyon ziyaretçi ile listede dokuzuncu sırada yer almakta.

8- İNGİLTERE

İngiltere

Vize almanın belki de en zor ülkelerden birisi olmakla birlikte, başkent Londra ve diğer kentleriyle önemli bir turizm noktası olan İngiltere, 34,2 Milyon turiste ev sahipliği yapmıştır. Bu rakamın içinde Galler, Kuzey İrlanda ve İskoçya’ya giden turistler de bulunmakta.

7- ALMANYA

Yakın tarihte yaşanan olaylardan dolayı kurulan soykırım müzesi ve soğuk savaş anıtları yanı sıra, kütüphaneleri ve müzeleriyle ön plana çıkmaktadır. 35 milyon ziyaretçisi ile listede yedinci sıradadır.

6- TÜRKİYE

Listenin altıncı sırasında hepimizin çok yakından bildiği ve yaşadığı Türkiye yer almakta. Özellikle İstanbul başta olmak üzere turistlik bölgeleri ve tarihi zenginlikleriyle  39,5 Milyon kişi araştırmada ülkemizi tercih etmiştir. Ne var ki, son dönemde yaşanan terör vb girişimler dolayasıyla turist sayısı her geçen gün azalma eğilimindedir.

5- İTALYA

Başkent Roma ve Venedik gibi şehirlerin ünü en az İtalya kadar yaygındır. Sahip olduğu tarihi mekanlar ve müzelerin yanında pizzasıyla ve makarnasıyla ünlü ülke, araştırmaya göre 50,7 milyon turist tarafından ziyaret edilmiştir.

İtalya

4- ÇİN

Çin

Listenin dördüncü sırasında ise en kalabalık ülke listesinin lideri Çin yer almakta. Başkent Pekin ve Çin Seddi başta olmak üzere pek çok görülesi yeri barındıran bu ülkede kendine özgü mutfak kültürü de bulunmakta. Araştırmada 56.9 Milyon turist Çin’i tercih etmiştir.

3- İSPANYA

Avrupa’nın en sıcak kanlı insanlarının bulunduğu İspanya’da tarihi anlam da da pek çok önemli mekan yer almakta. Sahip olduğu kültürel ve tarihi zenginliklerin yanında son dönemde artan futbol turizminin de en önemli merkezlerinden birisi olmaktadır. Liste üçüncü sırada yer alan İspanya 68,2 Milyon turisti ülkesine çekmeyi başarmış.

2- A.B.D.

A.B.D.

Listede ikinci sırada 77,5 Milyon kişiyle A.B.D. yer alıyor. Kendine has kültürü ve eğlenceli gecelerinin yanında, doğal kanyonlarıyla turistlerin uğrak mekanları arasında yer alıyor.

1- FRANSA

Fransa

Fransa, özellikle başkent Paris ve Eyfel Kulesi, tarihi binaları ve müzelerinin yanı sıra ünlü restoranları ve şaraplarıyla 84,5 Milyon Turisti ülkesine çekmeyi başararak 1. sırada yer almayı başarmış. Fransa’da tıpkı ülkemiz gibi yaşanan terör olayları sonrasında turizm sektörü açısından önemli zarar görmüştür.

 

 

Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
Beğen Sevdim Komik Şaşırtıcı Üzücü Kızgın
51