Otomobillere Yapılan Geyik Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Özkan Tarkan

Özkan Tarkan

Editör - Aytink
Radyo Programcısı, Bankacı
Kendim için araştırır sizin için paylaşırım
Özkan Tarkan

Geyik Testi
Aracın ani direksiyon kırma hareketlerine verdiği tepkiyi ölçmek için kukalarla “S” şekli verilmiş slalom bir parkurda gerçekleştirilen ve aracın devrilme eğilimi hakkında bilgi veren testlere Geyik Testi denir.

İsviçrelilerin icat ettiği Geyik testi, 1997’de Mercedes A serisinin bu testte takla atması ile popüler oldu. Yine Jeep Grand Cherokee’nin 2012 yılında devrilmenin eşiğinden dönmesi yine bu testi gündeme getirmişti. Toyota Hilux’un da bu testle başının dertte olduğunu söyleyebiliriz.

ESP Nedir?
Artık otomobil alt yapılarında standart donanım olarak sunulan ESP, otomobillerin güvenli seyir etmesi için gerekli bir sistem haline geldi. ESP bir program olarak algılanabilir. Elektronik Stabilite Programı’nın kısaltması ESP’dir. Bu sistemin gayesi, aracın kötü yol şartlarından olumsuz yönde etkilenmemesini sağlamaktır.

ESP, geyik testi gibi ani engel aşma manevralarında aracın stabilitesini olumlu etkilemektedir.

ESP Nasıl Çalışır?


ESP, motorun işletim sistemine müdahale ederek; her bir tekerleğe farklı basınç gönderilmesini sağlar. Yani tekerleklere uygulanan basınçlar, 4 tekerlek için uygun olacak şekilde ayarlanır. Böylece farklı tekerlekler için farklı fren şiddeti sağlanır. Bu şekilde otomobilinizle virajlara sert veya hızlı bile girseniz; virajlarda savrulmalara ve doğrultu kaybetmelere maruz kalmazsınız ve güvenli bir şekilde yolunuza devam edersiniz. Düz yolda seyrederken karşılaşılması muhtemel olan engeller veya hayvanlar sebebi ile ani direksiyon hareketleri yapsanız da otomobiliz aynı şeritte ve güvenle seyir etmeye devam eder.

Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
Beğen Sevdim Komik Şaşırtıcı Üzücü Kızgın
12112