Koku: Havada Aşk Kokusu Var!

Ebru Öztürk
Sosyal Medya

Ebru Öztürk

Editör - Aytink
Okul Öncesi Öğretmeni- Uzman Öğretici
Ebru Öztürk
Sosyal Medya

Koku alma duyusu 24 saat çalışır ve hiç bir zaman kapatılamayan tek duyumuzdur.

Koku alma duyusu, vücudun ilk ve en tanımlayıcı deneme mekanizmasıdır, bir ortamın iyi ya da kötü olduğunu anında değerlendirir.

Kokunun Duygular Üzerindeki Etkisi

Aşk hayatımıza kimin gireceğine biz değil burnumuz karar veriyor. Sadece parfümler değil; ter, protein maddeleri ve feromonlardan oluşan vücudumuzun da çekiciliği üzerindedir. Kadınların üçte ikisi eşlerinin tişörtlerine sarılmayı seviyor. Ayrıca kadın kokusu erkeklerde cinsel isteği arttırabiliyor.

Kokunun İnsan Davranışları Üzerindeki Etkisi 

Güzel bir koku kişiyi canlandırıyor. Coşku, mutluluk, öz güven gibi iyi hissetme duyguları verebiliyor. Bazı kokuların yatıştırıcı, dinlendirici etkileri var. Kokusunu beğenmediğimiz bir yere bir daha gitmek istemiyoruz. Kokusu yüzünden yaklaşmak istemediğimiz hatta sırf bu yüzden görüşmekten kaçındığımız kişiler olabiliyor.

– Greyfurt içeren bir parfüm sürmüşse karşımızdaki altı yaş daha küçük olduğunu düşünüyor beyin!

– Yaz geceleri bahçeden yayılan çim kokuları kalp atışlarımızı hızlandırıp heyecanlanmamıza sebep oluyor.

– Biberiye gibi aromalar canlandırıyor,  Yasemin sakinleştiriyor…

-Limon aroması canlandırır, konsantrasyon ve performans gücünü arttırır.

– Yasemin, sakinleştirir; korku ve uyku bozukluklarını giderir.

– Fesleğen, keyfi yerine getirir ve rahatlatır.

– Biberiye, acı hissini azaltır, yorgunluğa karşı etkilidir.

– Gül, tatlı gül kokusu duyuları harekete geçirir.

Doğru Parfüm Seçimi ve Kullanımı Nasıl Olmalı?

Temiz Tene Uygulayın

Etkileyici ve güzel bir kokunun ilk şartı temiz bir ten. Özellikle banyodan sonra sürülen parfüm çok daha kalıcı oluyor. Çünkü ciltteki gözenekler banyodan sonra açılıyor ve kokuyu daha iyi emiyor.

Parfümü Doğru Yere Sıkın

Nabzın attığı yerler parfümün kalıcılığını ve güzel kokuyu destekleyen en iyi yerlerdir. Bilekler, boyun, göğüs arası, kulak arkası ve diz araları daha sıcak ve nemli bölgeler olduğu için parfüm bu bölgelerde kullanılmalı.

Cilt Tipinize Dikkat Edin

Parfümü daha uzun süre saklayan yağlı cilt tipine sahip olanlar bu konuda oldukça şanslılar. Ancak kuru bir cilt yapısına sahip olanlar için durum birazcık farklı. Uzmanlar kuru ciltte parfümün kalıcı olmadığını ifade ediyor. Bu yüzden kuru cilde sahip olanların parfümü biraz daha fazla sürmelerini öneriyor.

Üçten Fazla Koku Denemeyin

Parfümü önce bileğinizin iç tarafına sıkın ve üstünden 10 dakika geçmesini bekleyin. Bu sürede alkol buharlaşır ve vücudun kimyasıyla uyumu tamamlanarak gerçek etkisi ortaya çıkar. Bu yöntemle en fazla üç kokuya bakın. Daha fazlası koku duyunuzun geçici süreyle etkisizleşmesine sebep olur.

Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
Beğen Sevdim Komik Şaşırtıcı Üzücü Kızgın
28741211