Kışın Dondurma Yenmez Diyenlere Açık Mektup!

Ebru Öztürk
Sosyal Medya

Ebru Öztürk

Editör - Aytink
Okul Öncesi Öğretmeni- Uzman Öğretici
Ebru Öztürk
Sosyal Medya

Genelde sıcak havalarda serinlemek amacıyla tükettiğimiz dondurmanın aslında bir mevsimi yok. Kışın tercih edilmemesinin başlıca nedenlerinden biri soğuyan havalarda soğuk gıdaların tüketiminin hastalık riskini arttırdığının düşünülmesidir. Oysa insan vücudu böyle çalışmıyor.

Bizler endotermik varlıklarız, yani optimal vücut sıcaklığımızı dış etkenlerden bağımsız bir şekilde sabit tutabiliyoruz. Örneğin; sıcak havalarda içtiğimiz su serinlememizi sağlamıyor. Su tüketmek sadece daha fazla terlememize yol açıyor, bu da ‘’ serinlediğimiz’’ hissini uyandırıyor.

Aynı şekilde, dondurma da vücut sıcaklığını düşürmüyor: tam aksine içerdiği kaloriler nedeniyle sıcaklığı artırıyor. Vücudunuz, kalorileri enerjiye dönüştürmek için çalışmaya başlıyor ve bu da ısının artmasına neden oluyor.

Bademcik ameliyatından sonra, neden sadece dondurma yemenize izin verildiğini hiç düşündünüz mü? Bunun nedeni dondurmanın betalaktamaz enzimlerini bloke ederek , bademcikler de bakteri üretimini engellemesinden kaynaklanıyor.

Dondurma, bunlara ek olarak muazzam bir vitamin deposu: Kalsiyum, demir, potasyum, A,C,D,E ve B12 vitaminlerini içeriyor. Aynı nedenle, vücudun bağışıklık sistemini de destekliyor ve soğuk havalarda vücut direncimizin artmasına neden oluyor. Bu yüzden kışın dondurma yemek, hastalanmamıza neden olmuyor, aksine bağışıklık sistemimize yarar sağlıyor.

Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
Beğen Sevdim Komik Şaşırtıcı Üzücü Kızgın
1302