Kitap Kritiği: Çizginin Dışındakiler (Outliers)

Dünyanın en önemli konuşmacı ve yazarları arasında olan ve Çizginin Dışındakiler kitabının yazarı olan Malcolm GLADWELL aynı zamanda dünyanın en etkili 100 kişisinden biri olarak sayılır. Şimdiye kadar yazdığı kitaplar uluslararası çok satanlar listesinde birinci olmuştur.

Gladwell, “Outliers” yani Çizginin Dışındakiler kitabını 2008 yılında yazmıştır. Kitabın kapağında “Bazı İnsan Neden Daha Başarılı Olur?” şeklinde bir soruya yer veren Gladwell, tüm insanların bir kere dahi olsa bu soruyu akıllarından geçirdiklerini söylemiştir. Gladwell, sorulan bu soruya çok değişik açılardan cevaplar vermiştir.

Kitap, fırsat ve miras olarak iki bölümden oluşmaktadır. Her insan belirli bir zekâ seviyesinde ve belirli bir hırsla doğar. Ancak zekâ ve hırs her zaman başarılı olmaya yetmez. Karşımıza çıkan fırsatlar, doğduğumuz yıl, gün, yer ve hatta ailemizin yaşantısı bile bizi başarıya götürecek etmenler arasındadır.

Örneğin Bill Gates, sadece zeki ve istekli olduğu için mi bugün yazılım dünyasının devleri arasında yoksa hayat hikâyesi mi onu bu noktaya getirdi? Anne ve babasının hayat standartları ve yaşantısından örneklerle bu durumu açıklayan yazarımız diğer örneğinde ise; Beatles müzik grubunu anlatıp onların dünya çapında tanınmasındaki etkinin karşılarına çıkan fırsatlar mı, kendi azimlerimi ya da bu durumun bir miras mı olduğunun açıklamasını okurlarına bırakmıştır.

Kitabını sade ve anlaşılır bir dil kullanarak yazan yazarımız “Uçak Kazalarına İlişkin Etkin Kuram” adlı bölümünde sade iletişimin ve duyguları açıkça dile getirmenin bizlere neler katacağına ve hayatımızda nasıl etkilerinin olacağına da değinmiştir.

Ayrıca Uzak Doğuluların neden azim konusunda herkesten hırslı olduklarını ve genel için büyük bir problem olan matematiğin Uzak Doğulular için nasıl bu kadar basit olduğunu, verdiği örneklerle daha iyi anlaşılmasını sağlamıştır.

Yazarımızın kendi hayatına da değinerek ve örnekler vererek başarının sadece çok çalışmaktan ibaret olmadığını anlatmaya çalıştığı bu kitap, akıcılığıyla kısa sürede okumanıza ve başarıya nasıl ulaşılacağı konusunda ön yargılarınızı yıkıp olaylara farklı açılardan bakmanıza yardımcı olacaktır.

Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
Beğen Sevdim Komik Şaşırtıcı Üzücü Kızgın