Bütün Evreni Tek Bir Kareye Sığdırdı!

Sanatçı Pablo Cardos Bugassi bilinen bütün evreni tek bir kareye sığdırmayı başardı.

Ünlü ressam NASA ve Princeton Üniversitesinden elde ettiği verileri kullanarak keşfedilen evreni tek bir kareye sığdırdı. Güney Amerikalı sanatçı evrenin resmini yaparken logaritmik bir çalışma örneği göstermiş. Yani galaksi ve gezegen büyüklüklerini kendi perspektifiyle güneş sistemini merkeze alarak şekillendirmiş.

Bugassi’nin çalışması, Princeton Üniversitesi araştırmacılar tarafından bir araya getirilen Evren’in logaritmik haritalarının yanı sıra, kendi teleskopları ve fitilli uzay aracı tarafından yapılan gözlemlere dayanılarak NASA tarafından üretilen görüntülere dayanıyor. Bu görüntüleri temel alan Bugassi kendi hayal gücünün de yardımıyla ortaya keyifli bir evren haritası çıkarmış. Yaklaşık 3 milyon nesneyi içeren bu harita sayesinde evrenin genişliği hakkında ufak da olsa bilgi sahibi olabiliyoruz.

Günümüzde hala evrene dair çok fazla harita ve resim bulunmuyor. Bilgisayarlarımızda kullandığımız duvar kağıtlarından tutun da, uzayla ilgili çekilen belgesellere kadar pek çok yerde bilgisayar ortamında oluşturulan grafikler kullanılıyor.

 

 

 

Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
Beğen Sevdim Komik Şaşırtıcı Üzücü Kızgın
1