Bilgisayarınızın Bakımını Basit Bir Şekilde Yapın

Özkan Tarkan

Özkan Tarkan

Editör - Aytink
Radyo Programcısı, Bankacı
Kendim için araştırır sizin için paylaşırım
Özkan Tarkan

Aşağıda bahsettiğim üç alan çok kapsamlı olmakla birlikte, göz önüne alınması gereken en önemli şeylerdir ve eğer ciddiye almazsanız,  ciddi ve pahalı bir şekilde zararınızı görebilirsiniz.

Önemli Dosyaları Yedeklenmiş Tutun

Bir bilgisayar sahibi olarak yapabileceğiniz en önemli şey, sabit diskinizde depolanan verileri sürekli ve güvenilir bir şekilde yedeklemektir. Donanım bir bilgisayarın en değerli parçasıydı ancak bu bitler ve baytlar şimdi gerçek yatırımdır.

Yazılım ve dijital müzik ve video üzerinde çok fazla para harcadınız, belgeleri yazarken ve dijital dosyalarınızı organize ederek sayısız saat harcadınız. Bu bilgileri düzenli olarak yedeklemezseniz, ciddi bir bilgisayar sorunu size büyük bir pişmanlık duygusu bırakabilir.

En iyi çözüm bulut tabanlı yedekleme hizmetidir . Evet, ayda bir kaç dolara mal olacak, ancak ne bulacağınıza bakarak, bulacağınız önemli şeylerin üzerinde en ucuz sigorta poliçesidir.

Geleneksel yedekleme yazılımı bir seçenek olsa da, buluta yedeklemekten çok daha güvenlidir.

Kritik Yazılımınızı Düzenli Olarak Güncelleyin

Yazılımı bilgisayarınızda güncel tutmak, artık bilgisayar sahipliğinin isteğe bağlı bir parçası değildir. Önemsiz posta, güvenlik ihlalleri, donanım uyumsuzlukları ve yazılım çakışmalarının yanı sıra virüsler, solucanlar ve diğer zararlı yazılımlar günümüzde günlük dijital hayatınızın bir parçasıdır.

Bilgisayarınızı en yeni düzeltme ekipleri , düzeltmeler ve aygıt sürücüleri ile güncellemek gerçekten bu can sıkıcı şeyleri engelliyor. Güncellemeler, hemen hemen her virüsten koruma programı, e-posta istemcisi, işletim sistemi ve muhtemelen sahip olabileceğiniz donanım parçaları için internette serbestçe bulunur .

Bu nedenle Salı sürümleri Patch’i atlamayın , donanımınızın sürücülerini güncellemekten korkmayın ve düzenli olarak virüs taramaya dikkat edin veya virüsten koruma programınızda “always on” korumasının etkinleştirildiğinden emin olun.

Bilgisayarınızın İçinin Temiz Olduğundan Emin Ol (So Cool oldukları)

Çoğu şeyin temiz olduklarında biraz daha iyi çalıştığını hepimiz biliyoruz. Su sıhhi tesisatınız temiz olduğunda daha kolay akar, arabanızın motoru bakımı yaparsanız daha iyi çalışır ve havluyu temizlediğinizde kurutucunuz daha az zaman alır.

Bilgisayarınızdaki hayranlarınız, sizin de var olduğunuz varsayılarak benzer bakıma gereksinim duyuyorlar; böylece bilgisayarınızın bir parçası olan önemli bileşenleri güzel ve serin tutmaya devam edebilecekler. İşler aşırı ısınırsa, çalışmazlar.

Bilgisayarınız farklı değil. Dosyalarınızı ve klasörlerinizi sanal dünyada düzenli tutmak ve bilgisayarınızın içinde ve dışında oluşan toz ve kiri temizlemek, gündüz ve gündüz sorunsuz çalışmasını sağlamak için bir rol oynamaktadır.

Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
Beğen Sevdim Komik Şaşırtıcı Üzücü Kızgın
11641281